Quantcast
Channel: the-sciences
Viewing all articles
Browse latest Browse all 72

Epidemija pretilosti: da li je metabolički sindrom prehrambena manjkavost?

$
0
0

Original: http://people.csail.mit.edu/seneff/obesity_epidemic_metabolic_syndrome.html

Stephanie Seneff

seneff@csail.mit.edu 
29. septembra 2009

Napomena: Dugo sam vjerovao da je neadekvatna prehrambena masnoća danas odgovorna za mnoge različite zdravstvene probleme u Sjedinjenim Državama. Uvjerljivo je znati da nisam sam u ovom uvjerenju – sada sam svjestan barem četiri knjige koje su napisali liječnici i naučnici koji uporno govore u korist masti, uz oštru kritiku „praznih ugljikohidrata“. Afrički Masai i aljaski Eskimi pokazali su da je moguće izbjeći srčane bolesti čak i ako imate dijetu sa visokim udjelom masti. Sada vjerujem, u stvari, da dijeta sa malo masti potiče bolesti srca, kao što sam tvrdio u eseju koji je dostupan sa donjih linkova.

1. Uvod

Ovdje je predstavljen slučaj sa idejom da epidemija pretilosti u Americi i usko povezani metabolički sindrom mogu biti posljedica tri glavna prehrambena deficita: vitamina D, kalcija i dijetetskih masti. Tvrdi se da defektni metabolizam kalcija dovodi do poremećaja unosa glukoze u mišićima i srcu, što ih tera da koriste uglavnom masti kao izvor energije. Ipak, masti su u nedostatku, zbog ishrane sa malo masti. Jedino je potrebno izgraditi stalnu opskrbu masnoćama i pohraniti ih u tijelu, kao masno tkivo i kao naslage arterijskih masti.

2. Zašto su ove manjkavosti prevladavajuće u Americi?

U ovom dijelu se ističe da većina Amerikanaca trenutno ima nedostatak vitamina D i kalcija. Ovo nije iznenađujuće, s obzirom na naš strah od izlaganja suncu i izbjegavanje namirnica koje sadrže vitamin D zbog visokog sadržaja masti. Također raspravlja o zamršenim međuovisnostima između ova tri hranjiva.

3. Osnovni problem: oslabljen unos glukoze

U ovom su odjeljku predstavljeni biološki mehanizmi pomoću kojih tijelo upravlja homeostatisom, te opisano zašto nedostatak kalcija dovodi do nemogućnosti mišića da efikasno preuzmu glukozu (šećer) za svoje energetske potrebe, kroz oslabljenu sposobnost transporta inzulina i glukoze preko staničnih zidova.

4. Masne ćelije za spas
U ovom je odjeljku opisana važna uloga koju masne stanice preuzimaju pokušavajući nadoknaditi problem oštećenog unosa glukoze. Rješenje koje oni osmisle je da programiraju mišiće da preferiraju masti nad šećerima, a zatim da se nametnu u petlju, preuzevši naporan zadatak pretvaranja dolaznog šećera u masti. Međutim, moraju održavati značajan tampon jer nisu u stanju puštati masti dok uzimaju šećer.

5. Kako se srce nosi?

U nedostatku dovoljne količine kalcijuma, srce takođe pati od oslabljene sposobnosti da koristi glukozu za gorivo. Bila je to epifanija kad sam stekao uvid da masne naslage u arterijama srca mogu biti ništa drugo do pomoćna opskrba hranom koja je prikrivena kako bi se osiguralo da srce nikad nije bez zaliha energije. Ta naslaga mogu s vremenom prerasti u okolnu šupljinu i tako postati “perikardna mast”. Takođe su podložni infekciji bakterijama i virusima, pa sumnjam da upravo to, više nego išta drugo, vodi do srčanih udara.

6. Hormoni i enzimi koji kontrolišu apetit

Ovdje govorim o različitim hormonima koji kontroliraju apetit i opisujem kako oni rade u pretiloj osobi. Leptin, koji signalizira sitost, je postavljen na visoku vrijednost, dok je adiponektin, koji signalizira glad, postavljen na nisko. Ipak pretila osoba očito prejeda, uprkos ovim pokazateljima koji bi trebali spriječiti da jedu. Tvrdim da je signal za uzbunujući signal koji dovodi do prejedanja AMPK koji je preosjetljiv da ukazuje na opasno niske razine šećera čak i kad nivoi zapravo nisu niski, zbog sporog propustljivosti glukoze preko stanične stijenke neurona koji kontroliraju apetit.

7. Tijelo raste veće

U ovom se dijelu govori o tome kako aerobna tjelovježba omogućava mišićima da uzimaju glukozu čak i u nedostatku kalcijuma, pa stoga dovodi do dramatičnog smanjenja razine glukoze u krvi. Budući da postoji loš problem u transportu, u neuronskim ćelijama koje otkrivaju nisku razinu glukoze dovode se u zabludu da su glukoze niske i one izazivaju žudnju za hranom s visokim glikemijskim indeksom. Kako se tijelo povećava, povećavaju se i potrebe za energijom, a masne ćelije moraju se razmnožavati kako bi održale adekvatne zalihe masti, posebno nakon obroka koji sadrže visoke ugljikohidrate, kada njihove zalihe masti postanu privremeno nedostupne.

8. Metabolički sindrom

U ovom dijelu se objašnjava kako oštećen unos glukoze može dovesti do mnogih faktora povezanih s metaboličkim sindromom. Na primjer, masne ćelije oslobađaju obilje triglicerida u krv ujutro prije prvog obroka, jer one moraju trajati tokom dana dok se konzumiraju obroci s visokim nivoom glukoze. Visoka razina šećera u krvi (dijabetes) direktna je posljedica oštećenja inzulina. Masne naslage u srčanim arterijama nakupljaju se za opskrbu goriva. Vjerodostojni razlozi također su navedeni za visoku razinu LDL-a i niski HDL povezane s metaboličkim sindromom.

9. Rješenje

U ovom se odjeljku daju konkretne preporuke za promjene životnog stila koje će vremenom ispraviti problem. Hrana bogata kalcijumom uključuje mliječne proizvode, soju i tamno zeleno povrće. Provoditi više vremena na otvorenom u sunčanim danima je najbolji način za dobivanje vitamina D. Promjena prehrane koja uključuje više masti značajno će pomoći i u apsorpciji kalcija i vitamina D i u opskrbi alternativnim izvorima goriva iz unosa hrane, a ne stalno ovisi o masnoći ćelije.

10. Sažetak

Ovaj je odjeljak ukratko sažeo točke izražene u eseju.

11. Šta dalje?

U sljedećem postu na blogu očekujem da ću se pozabaviti pitanjima koja se odnose na određene poremećaje u mozgu kod djece, koji su, po mom mišljenju, direktno vezani za neadekvatne prehrambene masti. Predstavljam kratku priču o tinejdžerki koja je iznenada umrla. Veći deo života živeo je s ADHD-om, a nakon obdukcije otkriveno je da mu je srce preplavljeno masnoćom. Nadam se da ću moći objasniti zašto su ADHD i masno srce možda povezani jedno s drugim, i sa dijetom sa malo masti.

Referenca
Potporni naučni dokazi

Ovi odjeljci čine dugački dodatak koji uključuje opise članaka u referencama iz časopisa i pokazuje kako argumente date u eseju o metaboličkom sindromu potkrepljuju činjenice u člancima.

1. Gojaznost i umor  2. Nedostatak vitamina D i metaboličkog sindroma  3. Kalcij, masti i vlakna  4. Nedostatka kalcijuma i gojaznost  5. Vitamin D i gojaznost  6. Vitamin D i Inzulin  7. Nedostatak vitamina D Epidemija u Americi  8. Kalcij i metabolizam glukoze  9. mišića Glukoza Korišćenje i gojaznost  10. AMPK i hipotalamus i apetita  11. Kalcij i insulina Stimulacija u hipotalamus 12. Leptin Otpor u hipotalamusu  13. Hipofize, leptin i kalcij


Viewing all articles
Browse latest Browse all 72

Trending Articles